Z ostatniej chwili
-
Obradowała Rada Gminy Mściwojów »
2012-05-11 7 maja 2012 r. po raz XVI obradowała Rada Gminy Mściwojów.Radni dokonali zmian budżetowych przyjmując między innymi, po... -
Gra terenowa „Poszukiwanie Skarbu Mnichów” »
2012-05-11 Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w grze terenowej „Poszukiwanie Skarbu Mnichów” organizowanej w ramach imprezy... -
26 maja - zapraszamy na Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych »
2012-05-11 PROGRAM IMPREZY: MIEJSCE: Wojcieszów, Kamieniołom Gruszka (Góry Kaczawskie, ok. 20 km od Jeleniej Góry) 25 maja, piątek:... -
Zapraszamy na Majówkę Kaczawską do Jastrowca »
2012-05-11 Stowarzyszenie Miłośników Jastrowca – „Jastrowiec w sercu Sudetów” zaprasza na Majówkę Kaczawską, która... -
Ważne wsparcie mieszkańców gminy »
2012-04-30 Już niedługo bo w maju zostanie oddana generalnemu wykonawcy do realizacji inwestycja polegająca na przebudowie drogi... -
Szkolenie dla beneficjentów działań Odnowa i rozwój wsi oraz Małe projekty »
2012-04-30 26 kwietnia br. w sali narad Urzędu Gminy w Mściwojowie odbyło się szkolenie organizowane przez Stowarzyszenie „Lokalna...
‹ zobacz wszystkie aktualności
Jesteś tutaj ::
strona główna
›
Aktualności
Stanowisko Rady Gminy Mściwojów w sprawie zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego..
data dodania : 2012-01-31
S T A N O W I S K O
Rady Gminy Mściwojów
z dnia 27 stycznia 2012 r.
Rady Gminy Mściwojów
z dnia 27 stycznia 2012 r.
w sprawie zamiaru likwidacji Sądu Rejonowego w Jaworze.
Rada Gminy Mściwojów wyraża negatywne stanowisko wobec projektowanego zniesienia Sądu Rejonowego w Jaworze. Względy natury ekonomicznej nie mogą być głównym i jedynym kryterium decydującym o likwidacji Sądu Rejonowego. Efektem planowanej likwidacji będzie ograniczenie mieszkańcom gminy i powiatu jaworskiego realnej możliwości realizacji konstytucyjnej zasady dostępności do wymiaru sprawiedliwości.
Na szczególną uwagę zasługuje okoliczność, iż Sąd Rejonowy w Jaworze jest instytucją z wieloletnią tradycją, doświadczoną kadrą sędziowską i administracyjną, realizującą efektywnie i z dobrymi wynikami swoje zadania oraz kształtującą świadomość prawną społeczeństwa.
Likwidacja tego Sądu odbędzie się z pewnością ze szkodą dla sprawności postępowań i wprowadzi utrudnienia dla mieszkańców Gminy Mściwojów w odstępie do wymiaru sprawiedliwości zagwarantowanego w art.45 Konstytucji RP.
Rada wskazuje przy tym, że w projektowanym rozporządzeniu brak jest postanowień dotyczących funkcjonowania Wydziału Ksiąg Wieczystych, co oznacza ich całkowitą likwidację. Jest to dla nas sprawa najbardziej kontrowersyjna, ponieważ znacznie utrudni funkcjonowanie rynku nieruchomości w naszej gminie i podniesie koszty załatwiania każdej, nawet drobnej sprawy.
Po likwidacji Sądu Pracy przy Sądzie Rejonowym w Jaworze, zniesienie Sądu Rejonowego jest kolejnym etapem działań Ministerstwa Sprawiedliwości, na skutek których organy sprawiedliwości oddalają się od obywateli. Dodatkowym argumentem przemawiającym za pozostawieniem Sądu Rejonowego w Jaworze jest również to, iż w Jaworze znajduje się siedziba Prokuratury Rejonowej.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Rada Gminy Mściwojów stanowczo protestuje przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w Jaworze i apeluje o pozostawienie Sądu w dotychczasowej właściwości sądów rejonowych województwa dolnośląskiego, jako samodzielnej jednostki sądownictwa powszechnego, zwłaszcza, że placówka ta została w ostatnim czasie dofinansowana i zmodernizowana z zaangażowaniem środków publicznych.
Rada nie dostrzega żadnych przesłanek ekonomicznych ani społecznych w decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości i apeluje o ponowne przeanalizowanie projektu reorganizacji sieci sądów rejonowych w skali województwa dolnośląskiego.
Przewodnicząca Rady Gminy
Gabriela Męczyńska
Gabriela Męczyńska