Kaczawski Piknik Geologiczny

Inne aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2022 roku z zakresu turystyka i krajoznawstwo oraz działalności wspomagającej…

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na pierwszy
Kaczawski Piknik Geologiczny, który odbędzie się 28.07.2018 (sobota)  w godz. 14:00 – 17:00 na terenie  Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie.

Impreza, zorganizowana przez Stowarzyszenie „LGD Partnerstwo Kaczawskie” przy wsparciu Stowarzyszenia Kaczawskiego, jest adresowana do turystów wypoczywających w okolicy oraz mieszkańców zainteresowanych regionem Gór i Pogórza Kaczawskiego, szczególnie pod kątem geologii.

W czasie pikniku odbędą się warsztaty rodzinne, pokazy cięcia agatów, wykłady, geologiczna gra planszowa oraz ognisko.
Wszystkie atrakcje podczas wydarzenia będą dostępne bezpłatnie. 

Harmonogram i opis  atrakcji:
Geo-Gra planszowa
godziny: 15:00
czas trwania: 1 h
Sprawdźcie swoją wiedzę geologiczną o otaczającym świecie i zagrajcie z nami w grę planszową. Rzucając kostką będziemy przemieszczać się po planszy, grze będzie towarzyszyć również dużo ruchu na terenie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Zwycięzcy otrzymają nagrody!

Wykłady:
14:30 – O wulkanach Krainy Wygasłych Wulkanów- Magdalena Szumowska
15:00 – Popularne mity geologiczne w Sudetach- Roksana Knapik
15:30 – Kaczawskie agaty – Robert Girulski

Warsztaty:
Geologiczne laboratorium
godziny: 14:00 , 15:00 , 16:00
czas trwania: 30 minut
I ty możesz zostać małym naukowcem! Podczas warsztatów dowiecie się jak zbudowane jest wnętrze naszej planety, dlaczego wybuchają wulkany, a kontynenty wędrują oraz w jaki sposób tworzą się góry! To wszystko przy pomocy samodzielnie wykonanych, prostych doświadczeń.

Pokaz cięcia i szlifowania Agatów
godziny: 14:30 , 15:30 , 16:30
czas trwania: 45 minut
Agaty to minerały z których słynną Góry i Pogórze Kaczawskie. Podczas pokazu cięcia i szlifowania  zobaczycie jak w kawałku zwykłej skały ujawni się piękny, wielobarwny kamień półszlachetny.

Jaskinie Gór kaczawskich
godziny: 14:00 , 16:00
czas trwania ok: 60 minut
Góry i Pogórze Kaczawskie to nie tylko Kraina Wygasłych Wulkanów, to również miejsce w którym znajduje się podziemny świat jaskiń krasowych. Podczas warsztatów wejrzymy w wgłąb pięknych jaskiń kaczawskich. Poznacie Państwo proces tworzenia się jaskiń krasowych, podstawowe formy szaty naciekowej oraz mieszkańców tego niezwykłego świata. Zapoznacie się ze sprzętem oraz technikami jaskiniowymi.

Kaczawskie Geody Kąpielowe
godziny: 14:00- 16:30
Geody każdy zna, to pustki w skałach wypełnione minerałami. Nasze geody mają trochę inną funkcję, a do złudzenia przypominają naturalne dzięki gruboziarnistej soli ułożonej na wierzchu. Geody kąpielowe  pielęgnują, zmiękczają i wygładzają skórę. Dzięki zastosowaniu olejków eterycznych kąpiel staje się przyjemna dla dużych i atrakcyjna dla małych.

Spotkanie z twardzielami
godziny: 14:00 , 16:30
czas trwania: 30 min
Minerały mają różną odporność na ścieranie i zarysowania. Podczas warsztatów uczestnicy poznają minerały wchodzące w skład skali Mohsa, o których większość tylko czytała w podręcznikach geografii. Będziemy uczyć się używając prawdziwych minerałów.

Podczas pikniku, w ogrodzie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej będzie płonąć ognisko- zapraszamy na piknik z własnym prowiantem. 

Do zobaczenia w Dobkowie!  

z poważaniem
Gabriela Męczyńska
Dyrektor Biura

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”
59-407 Mściwojów 54
tel. 768728718, 609 538 810

www.lgd.partnerstwokaczawskie.pl

Menu