CZAS NA  ŻNIWA

Inne aktualności

Kwalifikacja wojskowa 2021
W terminie od 4 do 26 października 2021 roku na terenie Powiatu Jaworskiego przeprowadzana zostanie…
Piknik Pełen Kolorów
5 września br. w Mściwojowie odbył się Piknik Rodzinny organizowany przez Gminny Ośrodek Zdrowia w…

Miesiące lipiec i sierpień to okres żniw –  okres wzmożonych prac polowych, w czasie których pośpiech i zróżnicowanie wykonywanych prac może prowadzić do nieuwagi,  a co za tym idzie, do tragicznych w skutkach wypadków.

Używane maszyny do prac żniwnych, różnią się stopniem złożoności, sposobem napędzania mechanizmów roboczych od innych używanych w rolnictwie. Duże niebezpieczeństwo ciężkiego wypadku wynika z możliwego kontaktu człowieka z różnego rodzaju mechanizmami ruchomymi, stanowiącymi konstrukcję maszyn. Mechanizmy ruchome w kontakcie z człowiekiem mogą spowodować bezpośrednie pochwycenie części ciała lub jego wciągnięcie przez elementy ubioru roboczego.

Przed rozpoczęciem prac polowych, warto zwrócić uwagę na dobre przygotowanie sprzętu, aby nie ulegał awarii i funkcjonował sprawnie podczas całych żniw. Należy pamiętać o stosowaniu osłon na wałach przegubowo – teleskopowych, na częściach maszyn służących do napędu oraz na ostrych mechanizmach roboczych. Powinno zadbać się także o jakość używanych do naprawy urządzeń i materiałów, takich jak sprężarka, spawarka czy wiertarka. Ważnym elementem wyposażenia maszyn rolniczych są gaśnice, które powinny posiadać ważny przegląd techniczny.  Podczas upałów nie jest ciężko o zaprószenie ognia.

Podczas prac polowych z udziałem maszyn – kombajnu zbożowego oraz prasy – należy pamiętać o tym, aby w trakcie ich ruchu (jazdy lub elementów roboczych w czasie postoju) nie wykonywać żadnych czynności pomocniczych w szczególności: czyszczenia, usuwania   gromadzących się materiałów, niedrożności.  W razie usterki   należy bezzwłocznie wyłączyć
wszystkie ruchome elementy maszyny a dopiero potem zająć się jej usuwaniem. Pamiętajmy również, że wchodzenie pomiędzy ciągnik a maszynę w trakcie ich ruchu, stwarza ogromne zagrożenie wypadkowe.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci przebywające w gospodarstwie i ich bezpieczeństwo. Dzieci traktują maszyny jako przedmiot i miejsce zabawy, a nieznajomość zasad funkcjonowania mechanizmów stanowiących konstrukcję maszyn może prowadzić do ciężkich urazów, a nawet śmierci.

Materiały źródłowe: broszury prewencyjne KRUS
Opracowała: Danuta Rydz Samodzielny Inspektor PT KRUS  w Legnicy

Menu