Ścieżka przyrodnicza w dolinie rzeki Wierzbiak

Zapraszamy na wędrówkę ścieżką przyrodniczą w dolinie Wierzbiaka oraz po wzniesieniu o wdzięcznej nazwie Winna Góra. Na jej południowym stoku stoi wieża widokowa o wysokości ponad 25 metrów, z której rozpościera się przepiękna panorama na Przedgórze Sudeckie, Równinę Jaworską, Nizinę Śląską oraz wszystkie okoliczne miejscowości. Przy dobrej widoczności można dojrzeć obiekty odległe nawet o 60-70 km. Długość ścieżki wynosi około 1850 metrów, a spacer zajmie nie więcej niż 50 minut. W części parkowej, utwardzona nawierzchnia wykonana jest z kruszyw mineralnych, która w dalszej części zmienia się w nawierzchnię kamienną, z pochodzącej ze Wzgórz Strzegomskich kostki granitowej.
Zapraszamy do zapoznania się z pięknym i bogatym krajobrazem Gór i Pogórza Kaczawskiego – Krainy Wygasłych Wulkanów, znajdujących się na dalszym planie Karkonoszy, Gór Wałbrzyskich, czy Gór Sowich.

Co można dostrzec przy dobrej pogodzie?

Z wieży widokowej roztacza się malowniczy widok. Przy dobrej pogodzie dojrzymy najdalsze zakątki, nawet te oddalone o 60-70 km. Doskonale widoczne są Góry Kaczawskie, które zajmują obszar nieco ponad 300 km2 (wraz z Pogórzem Kaczawskim obszar ponad 1000 km2). Na zachodzie sięgają po dolinę Bobru, oddzielającą je od Pogórza Izerskiego. Ta sama rzeka tworzy również granicę południową pasma, oddzielając je od Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. Na wschodzie równie wyraźna dolina Nysy Szalonej odgranicza Góry Kaczawskie od Pogórza Bolkowskiego.
W Górach Wałbrzyskich najłatwiejszym do rozpoznania szczytem jest wznoszący się nad Wałbrzychem Chełmiec (851 m). Na prawo od niego znajduje się Trójgarb (778 m), dobrze rozpoznawalny dzięki tworzącym go trzem wierzchołkom. Do Gór Wałbrzyskich należy również położony znacznie dalej na zachód Truskolas (612 m), który oddziela od Masywu Krąglaka dolina Kocika.
Ważnym elementem krajobrazu są też Wzgórza Strzegomskie. Najwyższym wzniesieniem jest Krzyżowa Góra o wysokości 354 m n.p.m., górujący nad miastem Strzegom. Powierzchnia wzgórz to 513 km², które na tle otaczających je równin wyglądają imponująco. Do najważniejszych wzniesień należą: Skalnik 323 m n.p.m., Jedlice 351 m n.p.m., Żelazowa Góra 301 m n.p.m., Granitowa Góra, Krowiarka 305 m n.p.m..
Dalej na zachód widzimy już Góry Kaczawskie. Pasmo to dzieli się na cztery części: Grzbiet Północny, Grzbiet Południowy, Grzbiet Wschodni i Grzbiet Mały. Z miejsca, w którym się znajdujemy widoczne są niemal całe Góry Kaczawskie z ich najwyższymi wierzchołkami: Skopcem (724 m), Barańcem (720 m) i Maślakiem (720 m) oraz bardziej na prawo położoną Łysą Górą (707 m) z ośrodkiem narciarskim. Wszystkie te szczyty znajdują się w Grzbiecie Południowym.
Za Jaworem widzimy wzniesienia Parku Krajobrazowego Chełmy. W panoramie Chełmów wyróżniają się dwa szczyty: Górzec (445 m) i Rosocha (465 m).

Edukacyjna ścieżka ekologiczno-historyczna – Losy przyrody splatają się z dziejami ludzi

Długość trasy: 10 km
U stóp północnego ramienia Wzgórz Strzegomskich znajduje się edukacyjna ścieżka ekologiczno-historyczna pn. „Losy przyrody splatają się z dziejami ludzi”, której zwiedzanie umożliwia dzieciom, młodzieży szkolnej i turystom zapoznanie się z ciekawymi obiektami historycznymi i przyrodniczymi, z pracą rolnika oraz poznanie licznych gatunków roślin i zwierząt związanych z rolnictwem i wsią. Ścieżka usytuowana jest na terenie trzech sołectw: Targoszyn, Luboradz, Mściwojów, ma długość ok. 10 km, jest dość łatwa i doskonale nadaje się do wędrówki pieszej lub rowerowej. Na jej przejście potrzeba około 3-6 godz., a na przejazd rowerem 1-3 godz. Można wybrać krótszą wersję ścieżki lub też pokonywać tylko wybrane jej odcinki. Ścieżka składa się z 7 przystanków wyposażonych w tablice informacyjne, które informują o przyrodzie i historii tego obszaru.
Zadaniem ścieżki ma być pokazanie gospodarki rolnej w na Dolnym Śląsku od gór po niziny z szczególnym uwzględnieniem wsi tradycyjnej. Szlak ma pokazywać różnicę pomiędzy gospodarstwem rolnym w górach i gospodarstwem rolnym na nizinach. Dodatkowo na trasie zostaną uwzględnione konkretne tematy do rozwinięcia pod kontem edukacyjnym, np. sadownictwo i prymitywne odmiany drzew owocowych, użytkowanie łąk, tradycyjny wypas, rodzime rasy itp.

Ścieżka historyczna – Kraina Wygasłych Wulkanów – odkryj ją na nowo

Utworzona ścieżka historyczna ma na celu rozwój oferty turystycznej i edukacyjnej regionu poprzez ukazanie najcenniejsze zabytków oraz miejsc o znaczeniu historycznym w miejscowości Snowidza.

Kolejny projekt dofinansowany ze środków zewnętrznych dobiega końca. „Kraina Wygasłych Wulkanów – odkryj ją na nowo” bo o tym projekcie mowa, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, objętego PROW na lata 2007 – 2013, oś 4 Leader. Głównym celem zrealizowanego projektu jest rozwój oferty turystycznej i edukacyjnej regionu poprzez utworzenie ścieżki historycznej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu poprzez remont wieży dawnego kościoła ewangelickiego. W ramach operacji wykonano 5 tablic informacyjnych, które dotyczą najważniejszych punktów na mapie wsi tj.: kamień upamiętniający przejście wojsk napoleońskich, kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, wieża zboru ewangelickiego, zespół pałacowo-parkowy oraz pomnik poległych żołnierzy. Na ścieżce zamontowano także 6 słupków kierunkowych. Najistotniejszym elementem projektu jest jednak remont wieży dawnego kościoła ewangelickiego w Snowidzy. Od dłuższego czasu obiekt wymagał remontu. Konstrukcja dachu zabytkowej wieży na przestrzeni lat uległa zniszczeniu, co zagrażało bezpieczeństwu, a brak środków finansowych uniemożliwiał podjęcie prac ratunkowych.  Przeprowadzony remont pozwoli uratować obiekt, który stał się ważną częścią wsi. Również wizerunek wsi zyska na wartości, gdyż dotychczasowy wygląd wieży nie dodawał uroku tej miejscowości.