Wieża widokowa

Wieża widokowa

Z wieży widokowej roztacza się malowniczy widok. Przy dobrej pogodzie dojrzymy najdalsze zakątki, nawet te oddalone o 60-70 km. Doskonale widoczne są Góry Kaczawskie, które zajmują obszar nieco ponad 300 km2 (wraz z Pogórzem Kaczawskim obszar ponad 1000 km2). Na zachodzie sięgają po dolinę Bobru, oddzielającą je od Pogórza Izerskiego. Ta sama rzeka tworzy również granicę południową pasma, oddzielając je od Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. Na wschodzie równie wyraźna dolina Nysy Szalonej odgranicza Góry Kaczawskie od Pogórza Bolkowskiego.
W Górach Wałbrzyskich najłatwiejszym do rozpoznania szczytem jest wznoszący się nad Wałbrzychem Chełmiec (851 m). Na prawo od niego znajduje się Trójgarb (778 m), dobrze rozpoznawalny dzięki tworzącym go trzem wierzchołkom. Do Gór Wałbrzyskich należy również położony znacznie dalej na zachód Truskolas (612 m), który oddziela od Masywu Krąglaka dolina Kocika.
Ważnym elementem krajobrazu są też Wzgórza Strzegomskie. Najwyższym wzniesieniem jest Krzyżowa Góra o wysokości 354 m n.p.m., górujący nad miastem Strzegom. Powierzchnia wzgórz to 513 km², które na tle otaczających je równin wyglądają imponująco. Do najważniejszych wzniesień należą: Skalnik 323 m n.p.m., Jedlice 351 m n.p.m., Żelazowa Góra 301 m n.p.m., Granitowa Góra, Krowiarka 305 m n.p.m..
Dalej na zachód widzimy już Góry Kaczawskie. Pasmo to dzieli się na cztery części: Grzbiet Północny, Grzbiet Południowy, Grzbiet Wschodni i Grzbiet Mały. Z miejsca, w którym się znajdujemy widoczne są niemal całe Góry Kaczawskie z ich najwyższymi wierzchołkami: Skopcem (724 m), Barańcem (720 m) i Maślakiem (720 m) oraz bardziej na prawo położoną Łysą Górą (707 m) z ośrodkiem narciarskim. Wszystkie te szczyty znajdują się w Grzbiecie Południowym.
Za Jaworem widzimy wzniesienia Parku Krajobrazowego Chełmy. W panoramie Chełmów wyróżniają się dwa szczyty: Górzec (445 m) i Rosocha (465 m).