Dożynki jakich jeszcze nie było w Luboradzu

W niedzielę 8 września odbyły się w Luboradzu Dożynki Gminy Mściwojów – święto plonów będące wyrazem naszego szacunku dla rolniczego trudu, dzięki któremu na naszych stołach nie brakuje m.in. chleba. Luboradz to mała, ale zgrana wieś, która doskonale przygotowała się na to święto porządkując obejścia i centrum wsi, przystrajając pięknie posesje oraz zdobiąc kościół.
Dożynki rozpoczęły się w kościele w Luboradzu od uroczystej mszy świętej dziękczynnej, którą odprawili księża: Stanisław Skrzypek, Wiktor Juchiewicz i Dariusz Pudełko. Piękna oprawa w malutkim aczkolwiek ładnym kościółku p.w. Zaślubin NMP wprawiła wszystkich w promienny nastrój w to niedzielne popołudnie, a księża wspólnie z władzami gminy i powiatu poprowadzili korowód z wieńcami dożynkowymi z jedenastu sołectw na boisko sportowe specjalnie przygotowane do tego gminnego święta.
Na kompleksie sportowo – rekreacyjnym rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, którą przygotował i poprowadził Piotr Pieniążek i Bogusława Rudnicka. Uroczystość rozpoczął współpomysłodawca organizacji imprezy w Luboradzu i radny tej miejscowości Jan Chomiak, który przywitał wszystkich w imieniu swoim i sołtysa Dariusza Stradowskiego i wyraził podziękowania dla wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację dożynek, w tym Koła Gospodyń Wiejskich pod wodzą szefowej Sylwii Wawrzyniak i przewodniczącej Rady Sołeckiej Joanny Nieduży. Życzył również wszystkim udanej zabawy. Następnie powitano zaproszonych gości, wśród których znaleźli się poseł na sejm Robert Kropiwnicki, Starosta Jaworski Stanisław Laskowski wraz z małżonką, radny powiatowy Jan Grygorcewicz, wójt gminy Wądroże Wielkie Seweryn Sterc wraz z małżonką, Jerzy Ulbin wójt gminy Dobromierz, Zbigniew Przychodzeń wójt gminy Męcinka, prezes Banku Spółdzielczego w Jaworze Jowita Martyniak – Lech, ksiądz dziekan Dominik Drapiewski, Ksiądz Waldemar Hawrylewicz, prezes gospodarstwa rolnego Snowidza Danuta Łękawa, prezes RSP Czerenica Andrzej Baran, radni i sołtysi gminy Mściwojów, kierownicy jednostek, rolnicy i mieszkańcy.
Po oficjalnym przywitaniu na scenę zaproszono posła Roberta Kropiwnickiego, starostę Stanisława Laskowskiego, Przewodniczącą Rady Gminy Gabrielę Męczyńską oraz gospodarza wójta Mariusza Forysia. Starostowie dożynek Bożena Święch i Aleksander Czapla przekazali wójtowi bochen chleba wypieczony ze świeżej mąki z życzeniami, aby był dzielony sprawiedliwie i by nikomu tego chleba nie zabrakło. Po symbolicznym przekazaniu bochna sołtysi z poszczególnych sołectw, którzy uczestniczyli w ceremoniale z poświęconym chlebem ruszyli dzielić się z przybyłymi na dożynki gośćmi. Wójt oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe, życząc rolnikom dobrych cen za zebrane plony i dobrych zasiewów na przyszły rok.
Część artystyczną uroczystości dożynkowych rozpoczął występ zespołu Ojry Bis z Męcinki, następnie swoje umiejętności aktorskie zaprezentował zespół Perła z Przybyłowic z przedstawieniem „Od ziarenka do bochenka”, na koniec wystąpili najmłodsi aktorzy ze szkoły podstawowej w Targoszynie z przedstawieniem taneczno – wokalnym. Natomiast zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych, prowadził zespół „BLACK AND WHITE”.

Uroczystościom towarzyszyły degustacje tradycyjnych wiejskich potraw kulinarnych przygotowanych przez sołectwa z terenu naszej gminy, które skwapliwie oceniała komisja konkursowa. Dodatkowymi atrakcjami były również pokazy sprzętu pożarniczego z KP PSP Jawor, pokaz pasieki z prawdziwymi pszczołami na stoisku i miodarką od państwa Myjaków, pokaz roślin ogrodowych i warzyw z gospodarstwa ekologicznego Piotra Fiącka i państwa Dropp.
Kulminacyjnym wydarzeniem był jak zawsze turniej sołectw oraz konkurs na babę i chłopa roku. Licznym konkurencjom pomiędzy sołectwami towarzyszył jak zawsze dreszczyk emocji i rywalizacja. Po blisko dwugodzinnych zmaganiach i zsumowaniu punktów za stoisko i zmagania na wesoło okazało się, że zwyciężyło sołectwo Marcinowice, a najpiękniejszym wieńcem został wieniec ze wsi Godziszowa. Nagrody i bony na zakup akcesoriów na potrzeby wsi wręczył wójt Mariusz Foryś, a odebrały je żony sołtysów z Marcinowic i Godziszowej. Wszystkie sołectwa, które brały udział w konkursie na wieniec otrzymały bony w wysokości 300 zł na zakupy dla sołectwa, które w ostatniej chwili wspólnie ze skarbnikiem Zdzisławem Sokołowskim podwoił wójt Mariusz Foryś, natomiast nagrody w turnieju sołectw uzależnione były od zajętego miejsca. Chłopem roku 2013 został Grzegorz Suszek z Luboradza natomiast babą roku Joanna Kowalska z Mściwojowa, którzy otrzymali symboliczne wałki i nagrody.

Inne aktualności

Poprzedni wpis
Zaproszenie na Dożynki Gminy Mściwojów w Luboradzu
Następny wpis
Zaproszenie na 5. Festiwal Piosenki Turystycznej Topinambur