Gminne Święto Plonów w Godziszowej

Inne aktualności

Żniwa w dawnej tradycji polskiej rozpoczynały ciche i pracowite zażynki, a kończyły głośne i roztańczone dożynki. Nie inaczej zwieńczono całoroczną pracę rolników w Gminie Mściwojów. W niedzielę 3 września br., mimo niepogody mieszkańcy gminy przybyli licznie do Godziszowej – tegorocznego gospodarza dożynek, aby wspólnie uczcić zakończenie żniw. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna, koncelebrowanej przez ks. kanonika Waldemara Hawyrlewicza, ks. Dariusza Pudełko i ks. Wiktora Juchiewicza. Następnie, barwny korowód, którego trasę ustroili pomysłowi mieszkańcy Godziszowej, poprowadziła Kapela Góralska Janicki.  Starostami tegorocznych dożynek  byli  Wanda Błaszczykiewicz oraz Andrzej Pietrzyk. Tradycyjnie już mieszkańcy poszczególnych miejscowości  nieśli wspaniałe wieńce dożynkowe a sołtysi, wypieczone z tegorocznych plonów, bochny chleba. Starostowie dożynek przekazali na ręce wójta Mariusza Forysia bochen chleba, życząc aby był dzielony sprawiedliwie i nikomu tego chleba nie zabrakło. Sołtysi z poszczególnych sołectw, którzy uczestniczyli w ceremoniale, z poświęconym chlebem ruszyli dzielić się z przybyłymi na dożynki gośćmi. Uczestników Dożynek – rolników oraz zaproszonych gości oficjalnie przywitał wójt gminy. Tegoroczną uroczystość swą obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości wśród, których byli m.in.:  Elżbieta Witek Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Poseł na Sejm RP, Krzysztof Mróz Senator RP, Elżbieta Stępień Poseł na Sejm RP, Robert Kropiwnicki Poseł na Sejm RP, Wanda Gołębiowska Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMWD, Emilian Bera Burmistrz Jawora, Stanisław Laskowski Starosta Jaworski, Arkadiusz Baranowski  Wicestarosta Jaworski, Stanisław Witek Radny Powiatu Jaworskiego, mł. bryg. Waldemar Sarlej Komendant Powiatowy PSP w Jaworze, nadkom. Andrzej Pacholarz Ekspert Wydziału Prewencji  KPP Jawor, Roman Steć Powiatowy Lekarz Weterynarii, Danuta Łękawa Prezes Gospodarstwa Nasienno- Rolnego Snowidza Sp. z o.o., Eugeniusz Cukrowicz  Prezes Hodowli Roślin Snowidza Sp. z o.o., Henryk Kułakowski Prezes RSP „Plon” w Targoszynie, Andrzej Wójcik  Prezes Gospodarstwa Rolno-Handlowego Godziszowa Sp. z o.o. oraz prowadzący tegoroczną uroczystość Piotr Pieniążek Radny Powiatu Jaworskiego. Nie zabrakło również radnych, sołtysów i rolników z terenu Gminy Mściwojów, a także przedstawicieli lokalnych mediów. Wójt oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe, życząc rolnikom dobrych zasiewów na przyszły rok.

W części artystycznej tegorocznych uroczystości dożynkowych zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT ze Świdnicy oraz wspomniana już Kapela Góralska JANICKI. Oba zespoły w kilku wejściach zaprezentowały bardzo różnorodny repertuar, który zachwycił przybyłych na uroczystości gości i mieszkańców gminy. W specjalnym występie zaprezentował się również ks. Grzegorz Pawlak z parafii św. Brata Alberta  Jaworze. Dzieci chętnie korzystały z wesołego miasteczka przygotowanego specjalnie na ten dzień. Nie zabrakło także animatorów umilających czas najmłodszym uczestnikom dożynek.

Największą atrakcją uroczystości były oczywiście stoiska sołectw, które przyciągały do siebie barwami i zapachami.  W trakcie wędrówki między kramami i stoiskami promującymi wsie z terenu gminy można było skosztować wielu przysmaków – nie zabrakło pajd chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, pierogów, placków ziemniaczanych, naleśników a także tradycyjnej już targoszyńskiej patelni i wielu innych specjałów. Stoły uginały się wręcz od pachnących i pięknie wyglądających swojskich dań, które zaspokoiłyby najbardziej wymagające nawet podniebienia. Specjalistycznymi poradami służyły stoiska  przygotowane przez instytucje tj. Bank Spółdzielczy  oraz Gminny Ośrodek Zdrowia w Mściwojowie. Goście bawiący się na dożynkach, mogli wesprzeć również parafię i kościół w Godziszowej uczestnicząc w loterii fantowej, w której do zdobycia było wiele cennych nagród.

Czym byłyby Dożynki bez tradycyjnych konkursów? W tym roku również ich nie zabrakło. W trakcie uroczystości odbył się siódmy już Dożynkowy Turniej Wsi, który zapewnił wiele emocji zarówno uczestnikom jak też obserwatorom. Buszujący w zbożu, bieg w workach, łebska wieś… to tylko niektóre turniejowe potyczki, w których bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Mściwojowa. Zaszczytne drugie miejsce zdobyła Snowidza, tuż przed reprezentantami Godziszowej. Sztandarowym konkursem był oczywiście ten na  najpiękniejszy wieniec. Jak co roku, w sołectwach wykonano misterne i pomysłowe wieńce dożynkowe z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Tegoroczna, główna nagroda trafiła do gospodarzy uroczystości czyli mieszkańców Godziszowej. Wspaniałe wieńce z Mściwojowa i Snowidzy zajęły ex aequo drugie miejsce. Pozostałe otrzymały wyróżnienia. W sumie  w konkursie zaprezentowało się 10 sołectw. Tuż przed zapadnięciem zmroku uczestnicy konkursów odebrali z rąk wójta Mariusz Forysia nagrody, które niewątpliwie będą wsparciem dla każdej ze społeczności. Po zapadnięciu zmroku rozpoczęła się zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu RAJ.

Serdeczne podziękowania za kierujemy do organizatorów tegorocznego święta czyli przedstawicieli sołectwa Godziszowa oraz do wszystkich tych osób, które swą pracą i poświęconym czasem przyczyniły się do przygotowania uroczystości.

Menu