Gross Rosen

Gross Rosen

W połowie listopada zakończyły się wyjazdy do byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy. O tym niemieckim obozie koncentracyjnym słyszeli wszyscy mieszkańcy naszej gminy, jednak nie wszyscy odwiedzili to miejsce. Około 200 osób z Gminy Mściwojów, większość po raz pierwszy, miało możliwość zobaczyć miejsce tragedii ponad 40 000 więźniów. Podczas wizyty w Gross Rosen odwiedzający mieli możliwość obejrzeć wzruszający film z wspomnieniami byłych więźniów, którym udało się przeżyć w Gross-Rosen. Uczestnicy mogli również obejrzeć stałą wystawę w muzeum, zwiedzić cały obszar obozu, w tym kamieniołom i niedawno zbudowane baraki odwzorowane na tych z czasów funkcjonowania obozu. Zostały również przeprowadzone warsztaty edukacyjne o tematyce: kuchnia i korespondencja więzienna.
Pod pomnikami i zbiorowymi grobami zostały również zapalone znicze oraz odmówione modlitwy za dusze poległych. Wizyta w tym tragicznym miejscu należy do szczególnie bolesnych, lecz mimo to warto było przypomnieć sobie o czasach wojny i jej bestialskości oraz współuczestniczyć w bólu tylu istnień ludzkich. Okazało się, że wśród ofiar tego więzienia znaleźli się również bliscy przodkowie mieszkańców naszej gminy, jak tato pani Wiesławy Bojarczuk z Targoszyna – Pan Stanisław Marcisz, który po 3 miesiącach niewolniczej pracy w tym obozie został wywieziony do Niemiec na lżejsze przymusowe prace. Przeżył obóz i wojnę, a życie uratowała mu rodzina, która użyła wszelkich środków, aby wydostać go z tego miejsca. Jego śmierci głodowej w obozie, i pewnie nie jednemu więźniowi, zapobiegła też paczka żywnościowa wysłana przez najbliższych. Wyjazdy zorganizowało Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej, które wspólnie z seniorami i kombatantami z gminy Mściwojów pozyskało środki na projekt  pn.“Lokalny patriotyzm jutra” realizowany z Programu „OdDOLNY ŚLĄSK”, dofinansowanego przez Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i Fundację „Wrzosowa kraina” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz realizowanego przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wśród uczestników wyjazdów znaleźli się seniorzy uczestniczący w projekcie oraz uczniowie starszych klas ze szkół podstawowych z Targoszyna i Snowidzy oraz gimnazjaliści z Marcinowic. Projekt ten ma za zadanie wskrzeszenie wśród młodych mieszkańców gminy ducha patriotyzmu oraz postaw obywatelskich. Ta ważna lekcja lokalnej historii oraz wspólne doznania tragizmu wojny w trakcie warsztatów muzealnych mają uświadomić młodym, jak wiele trzeba było poświęcić, abyśmy teraz mogli żyć w pokoju, a także obudzić w młodych sercach nieograniczoną miłość do ojczyzny, gotową do poświęceń i jej obrony. Edukację patriotyczną w ramach tego projektu zakończa w najbliższym czasie lekcje regionalizmu, podczas których dzieci i młodzież z gminnych szkół będzie miał okazję porozmawiać o historii naszej gminy Mściwojów z jej najstarszymi mieszkańcami.

Gabriela Męczyńska

logo_FIO4

Inne aktualności

Poprzedni wpis
Seniorzy zwiedzili wrocławskie muzea i zoo
Następny wpis
Usuwanie azbestu – zakończenie edycji 2014