Opłatków czas

Inne aktualności

Styczeń to czas tradycyjnych spotkań opłatkowych w poszczególnych miejscowościach naszej gminy. W wielu z nich opłatki zachowują zwyczajowo przyjętą formę zabawy w świetlicach wiejskich przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich we współpracy z sołtysami, radami sołeckimi i radnymi. Zdarzają się także formy biesiad połączonych ze wspólnym kolędowaniem. Cel pozostaje jednak ten sam – spotkanie mieszkańców, zaproszonych gości, wspólna modlitwa, podzielenie się opłatkiem i życzenia.

 

Mściwojów

Tutaj spotkanie odbyło się w sobotni wieczór 21 stycznia. Opłatek miał charakter wielopokoleniowy. Rada Sołecka zaprosiła wszystkich mieszkańców Mściwojowa – tych małych jak też tych najstarszych. Na spotkaniu opłatkowym były życzenia noworoczne ale też upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Do rytmu przygrywał zespół Mastar, a spotkanie uświetnili aktorzy z gimnazjalnego teatru „Amatorzy”. Za organizację odpowiedzialny był sołtys wsi Seweryn Mazur, rada sołecka we współpracy z dziewczynami z Koła Gospodyń Wiejskich wraz miejscowymi radnymi Tomaszem Siczkiem i Waldemarem Tłusty.

 

Marcinowice

Marcinowicki opłatek już tradycyjnie swym zasięgiem obejmował dwa sołectwa Drzymałowice oraz Marcinowice i zapoczątkował spotkania odbywające się w sobotę 28 stycznia. Mieszkańców tych wsi łączy wspólny kościół, radny oraz wiele wspólnych rodzin i znajomych. Panie z obu sołectw zgodnie przygotował jak zawsze smaczną strawę a do rytmu przygrywał zespół „Na czasie”. Przygotowaniem całej imprezy zajął się radny Rafał Kozioł wespół z Radą Sołecką i Sołtys Marcinowic Iwoną Dębicką oraz szefową KGW Marcinowice Krystyną Kozioł.  Nie mogło zabraknąć na tym opłatku występu młodzieży z miejscowego gimnazjum, która pokazała przedstawienie chwytające za serce i dające wiele do myślenia o doczesności i ciągłej gonitwie ludzi w obecnych czasach, którzy często zapominają o istocie Bożego Narodzenia.

 

Snowidza

Opłatek w Snowidzy to cykliczna impreza, która miała w bieżącym roku już siedemnastą odsłonę. Uroczystość również zorganizowano 28 stycznia i jak przystało na siedemnastkę zaczęła się o 17. Tutaj organizatorami imprezy jest miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze stanęło na wysokości zadania. Stoły suto zastawione, goście miło uśmiechnięci a sala pięknie przystrojona. Zaskoczeniem dla wszystkich gości był zafundowany przez dziewczyny z KGW występ kolędników w żeńskiej oprawie, doskonałej choreografii i świetnej grze aktorskiej pań, które ćwiczyły swoje role zaledwie od środy. Żyd, Diabły, Królowie, Śmierć i Aniołek, Pasterze, Józef i Maryja wraz z Narratorem wszyscy zagrali wzorowo. Do tego wspaniały występ zespołu ludowego z Gminy Chojnów umilał wspaniale czas opłatkowej zabawy.

 

Luboradz

Dziewczyny z KGW z Luboradza postawiły na opłatkową zabawę w nowej formule. Spotkanie z niedzieli zostało przesunięte na sobotni wieczór 28 stycznia. Wszystko rozpoczęło się wspólną modlitwą pod przewodnictwem ks. Wiktora Juchiewicza, dzieleniem opłatkiem i życzeniami. W miłej i serdecznej atmosferze rozpoczęła się wspólna biesiada mieszkańców Luboradza. Tutaj również byli i ci najmniejsi jak również i ci najstarsi. Biesiadę umilał DJ z Siekierzyc. Mieszkańcy przy muzyce z gramofonu (komputera) bawili się świetnie, na zmianę tańcząc i ucztując przy posiłkach przygotowanych przez dziewczyny pod wodzą Joanny Nieduży i Sylwii Wawrzyniak.

 

Godziszowa

Mieszczańscy Godziszowej przygotowali niesamowite spotkanie, które rozpoczęło się w niedzielę 29 stycznia, dość wcześnie bo już o godzinie 10, od porannej mszy w miejscowym kościele. Koncelebrowali ją proboszcz tutejszej parafii Dariusz Pudełko i gość ze wschodu ksiądz misjonarz Paweł z Kazachstanu. Niesamowita msza i opowieść o dalekim stepie, Syberii i zwyczajach panujących w Kazachstanie ukazały dzielące nas różnice i wartości jakie posiada nasz kraj, a jakich brakuje jeszcze na wschodzie. Msza była podwójnie piękna, gdyż muzyczną oprawę zapewniła góralska kapela Janicki. Po nabożeństwie mieszkańcy przeszli na świetlicę, gdzie przełamano się wspólnie opłatkiem i składano sobie życzenia. Po barszczu z uszkami rozpoczęła się zabawa a kapela Janicki rozbawiła mieszkańców na dobre. Kolędy, wspólne śpiewanie, anegdoty opowiadane przez lidera zespołu mocno rozluźniły mieszkańców a wspólny śpiew mężczyzn z kapelą był hitem niedzielnego południa, podobnie  zresztą jak godziszowski bigos.

 

Dziękuje Wszystkim sołectwom za zaproszenie na te miłe i spontaniczne uroczystości, gdzie mogliśmy wspólnie złożyć sobie życzenia i porozmawiać o sprawach życia codziennego. Niech spotkania opłatkowe umacniają między nami więzi wspólnoty, sąsiedzkie relacje i wprowadzają klimat nadziei i współpracy na 2017 rok.

Mariusz Foryś
Wójt Gminy Mściwojów

Menu