Pierwsza edycja Festiwalu folkloru w Gminie Mściwojów za nami

Inne aktualności

Września br. w sobotnie popołudnie w Marcinowicach, w podniosłej atmosferze rozpoczął się Festiwal folkloru w Gminie Mściwojów. Wspaniała pogoda przyciągnęła na uroczystość imponującą liczbę gości – mieszkańców gminy i ościennych miejscowości. W części artystycznej na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, które barwnymi strojami i ludowymi pieśniami zachęcamy do wspólnego świętowania. Dla zebranych wystąpili również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Pokaz kiszenia kapusty w wykonaniu gospodyń ze Snowidzy, przypomniał ten odchodzący w zapomnienie rytuał. Dzięki gościnnemu występowi członków Stowarzyszenia ”Nasze Krotoszyce”, mogliśmy podziwiać pokaz młócki cepami, dzięki któremu zobaczyliśmy jak ciężką pracę wykonywali nasi dziadkowie i pradziadkowie, aby na stole leżał chleb. Dzięki dotacji uzyskanej ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mściwojowie, w trakcie4 festiwalu prowadzone były warsztaty rękodzielnicze, w których uczestniczyli zarówno najmłodsi jak też ci starsi mieszkańcy. Można było ulepić z gliny własny kubek, własnoręcznie udekorować pierniki wypieczone z ekologicznych produktów lub też wykonać własne mydełko inspirowane ziołami – samodzielnie komponując jego zapach, kolor, dekoracje i kształt. Nie zabrakło również kolorowych baloników, malowania buziek oraz górującego nad wszystkimi szczudlarza. Najwspanialej prezentowały się oczywiście stoiska wiejskie, które reprezentowały sołectwa: Marcinowice, Drzymałowice, Godziszowa, Luboradz, Mściwojów, Niedaszów, Snowidza i Targoszyn. Swoje stoiska zaprezentowały także sołectwa z gmin powiatu jaworskiego, a wśród nich sołectwo Biernatki z gminy Wądroże Wielkie oraz sołectwa Wiadrów i Pogwizdów z gminy Paszowice. Zaprezentowali  oni  wyroby rękodzielnicze i produkty lokalne: potrawy, ciasta, chleby, miody, przetwory z owoców i warzyw i inne pyszności. Zmyślne dekoracje, fantastyczne jadło oraz uśmiechnięci gospodarze stoisk sprawili, iż przybyli na uroczystość mieszkańcy gminy i całego powiatu mogli posmakować tradycyjnej gościnności.

Tegoroczna pierwsza edycja festiwalu, ze względów organizacyjnych, połączona została z dożynkami gminnymi, które zaplanowano również na ten sam dzień. Liczymy, iż w nadchodzących latach, festiwal folkloru na stałe zagości w wydarzeniach kulturalnych naszej gminy i całego powiatu, jako jedna z głównych imprez, mająca na celu  popularyzację i ochronę tradycyjnej kultury regionalnej, w tym folkloru, tradycyjnego rzemiosła i dziedzictwa kulturowego oraz budująca  wśród społeczności lokalnych poczucia więzi i tożsamości kulturowej.

Projekt „Kolory Smaku i Kultury – Festiwal folklory w Gminie Mściwojów”, który uzyskał wsparcie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Mściwojów  zmierza do ochrony przed zapomnieniem wielu ludowych tradycji, obyczajów i zajęć, które są charakterystyczne dla polskiej wsi.

Menu