Podobne projekty

Tytuł projektu: Bliżej siebie – Razem raźniej
Wnioskodawca: Grupa nieformalna „Kobiety XXI wieku”
Wartość projektu: 6.370,00 zł
Dofinansowanie: 4.700 zł – w ramach Działaj Lokalnie IX,
Realizator: Grupa nieformalna „Kobiety XXI wieku”
Opis projektu: Panie działające w nieformalnej grupie „Kobiety XXI w.” przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mściwojowie z/s w Targoszynie złożyły wniosek w konkursie „Działaj Lokalnie” i pozyskały kwotę 4.700 zł, która przeznaczona zostanie na realizacje projektu pn. „Bliżej siebie – razem raźniej”. Projekt jest szansą na integrację i odnowienie kontaktów międzyludzkich. W ramach zadania zostanie zorganizowany cykl spotkań, które pobudzą mieszkańców do aktywnego życia i wspólnego spędzania wolnego czasu. Odbiorcami projektu będzie cała społeczność Targoszyna, a szczególnie osoby 50+, dla których organizowane będą spotkania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowego trybu życia. W ramach projektu zorganizowana zostanie wieczornica z okazji odzyskania niepodległości, warsztaty florystyczne dla dzieci, młodzieży i starszych oraz marsze z kijkami po okolicy Targoszyna.

Kobiety XXI wieku

 

Grupa nieformalna „Kobiety XXI wieku” działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mściwojowie z/s w Targoszynie złożyła wniosek w konkursie „Działaj Lokalnie” i pozyskała kwotę 4.700 zł z programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kaczawskie i partnerów wspierających.

Projekt zakładał integrację społeczeństwa i odnowienie kontaktów międzyludzkich, które pobudzą mieszkańców Targoszyna do aktywnego życia i wspólnego spędzania wolnego czasu.

W ramach zadania zaplanowano cykl spotkań, które miały odbyć się w salce przy świetlicy wiejskiej i dlatego naszym priorytetem był remont wspomnianej salki, który zaplanowałyśmy na czerwiec – lipiec 2015 roku.

Do pracy zaprosiłyśmy młodzież, która w ramach wolontariatu pomagała w pracach przygotowawczych jak i przy samym remoncie.

Gmina Mściwojów wymieniła okna i instalację elektryczną a fachowy remont przeprowadziła grupa Adama Fidosa. Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich zespołów remont zakończył się w planowanym terminie.

Pierwszym spotkaniem w „nowej” salce był wykład na temat bezpieczeństwa i zagrożeń, które mogą dotyczyć osób starszych, chorych i samotnych.

We wrześniu farmaceutka na spotkaniu dotyczącym zdrowej żywności i zdrowego odżywiania przedstawiła nam zasady, którymi winniśmy kierować się przy doborze produktów w codziennym jadłospisie. Podała nam liczne przykłady zdrowych potraw, które winne być podawane zwłaszcza przy różnych chorobach cywilizacyjnych np. cukrzycy.

W październiku zorganizowałyśmy spotkanie z ratownikiem medycznym, który przeprowadził pokaz masażu serca i przywrócenia oddechu oraz odpowiadał na liczne zapytania przybyłych osób w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

W ramach projektu zorganizowano wieczornicę z okazji odzyskania niepodległości, na którą zaprosiłyśmy mieszkańców Targoszyna, naszych sponsorów i wszystkich wolontariuszy biorących udział w naszym projekcie. Podczas tego świętowania śpiewano patriotyczne pieśni, wspominano dawne czasy i biesiadowano przy stołach zastawionych zdrowymi potrawami.

W międzyczasie organizowałyśmy liczne marsze „z kijkami” po okolicy Targoszyna podziwiając piękno naszej przyrody.

Na spotkaniach florystycznych uczyłyśmy się zasad układania bukietów z żywych kwiatów, które pięknie rosną w naszych ogrodach oraz wykonania wieńców adwentowych i stroików bożonarodzeniowych.

Projekt nasz zintegrował społeczność Targoszyna, pobudził do aktywnego życia i wspólnego spędzania wolnego czasu co było widoczne przez liczne uczestnictwo w spotkaniach, zadowoleniu uczestników i planowaniu innych spotkań.

Iwona Jarosińska
Maria Kuzik
Barbara Ośka
Bogusława Tereszkiewicz
Halina Zych

Zobacz inne projekty