Podobne projekty

Tytuł projektu: Mamy wiele do zrobienia, zapraszamy wszystkie pokolenia
Wnioskodawca: Stowarzyszenie Wsi Snowidza, rada sołecka
Wartość projektu: 10.950,00 zł
Dofinansowanie: 9.500,00 zł w ramach Działaj Lokalnie IX, oraz Gmina Mściwojów
Realizator: Stowarzyszenie Wsi Snowidza, rada sołecka

Relacja z Dnia Kapusty

 

W sobotę 26 września 2015r. w Snowidzy odbył się Dzień Kapusty, Nasiennictwa i Warzywnictwa zorganizowany przez Radę Sołecką, Radę Rodziców i pracowników Szkoły Podstawowej, Radę Parafialną oraz Stowarzyszenie Wsi Snowidza.
Wydarzenie jest zwieńczeniem projektu pn. „Mamy wiele do zrobienia, zapraszamy wszystkie pokolenia”, który Rada Sołecka realizuje od czerwca br. ze środków Programu „Działaj lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Kaczawskiego oraz partnerów wspierających. W ramach imprezy odbyły się: wystawa nasion i warzyw, występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy, mecz piłki nożnej Oldboys, pokaz zumby oraz biesiada międzypokoleniowa połączona z zabawą taneczną. Na stołach królowały smaczne potrawy z kapusty i domowe wypieki. Była to również okazja do podziękowania osobom zaangażowanym w działania projektowe. Zaproszeni goście – Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś, koordynator programu „Działaj lokalnie IX” – Łukasz Żuber ze Stowarzyszenia Kaczawskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Wsi Snowidza – Pani Małgorzata Drabowicz uroczyście wręczyli okolicznościowe dyplomy tym wszystkim, którzy pracowali na rzecz wsi i budowali scenę w  „czynie społecznym”. Wybudowana scena prezentowała się okazale i na pewno służyć będzie wszystkim organizatorom imprez  plenerowych  w przyszłości. Scena sprawdziła się już podczas tegorocznych dożynek gminnych, a w sobotę na jej deskach występowały panie z zespołu „Kukułeczki” z Pogwizdowa oraz młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy.
Festyn był ostatnim zadaniem podsumowującym projekt pn. „Mamy wiele do zrobienia, zapraszamy wszystkie pokolenia”, który realizowała Rada Sołecka Wsi Snowidza z jej przewodniczącym Tadeuszem Budzińskim jako koordynatorem.  Osobowości prawnej i obsługę księgową udzieliło Stowarzyszenie Wsi Snowidza, a wsparcia merytorycznego i technicznego przy napisaniu i realizacji projektu nie odmówili pracownicy Szkoły Podstawowej z panem dyrektorem Wiesławem Szymczykiem na czele oraz pracownice Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” – Gabriela Męczyńska i Małgorzata Dubrowska.

Budowa sceny w Snowidzy

 

Projekt „Mamy wiele do zrobienia, zapraszamy wszystkie pokolenia” Rady Sołeckiej w Snowidzy w ramach Programu „Działaj lokalnie IX” ma już namacalne efekty.  Rada Sołecka otrzymała dotację w wysokości 3500 zł ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Lokalnego Konkursu Grantowego realizowanego przez  Stowarzyszenie Kaczawskie i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.  Budowa sceny, jako głównego zadania rozpoczęła się już miesiąc temu, kiedy to zaczęto od prac porządkowych i rozplantowania ziemi nawiezionej wcześniej w celu wyrównania nierówności. W sobotę – 11 lipca po raz kolejny spotkali się mieszkańcy wsi – młodzi i starsi, którym zależy na poprawie estetyki naszego sołectwa i stworzeniu imponującego dzieła – jakim niewątpliwie jest budowana scena. W sobotę dzięki koparce użyczonej przez Urząd Gminy MŚCIWOJÓW i Zakład Gospodarki Komunalnej udało się przesadzić posadzone kilka lat temu krzewy, tak aby nadal mogły zdobić otoczenie boiska. Przywieziona ziemia została przez wolontariuszy  rozplantowana wokół sceny i posiano na niej trawę. Zrobiło się już ładniej, a większa przestrzeń pozwoliła na dalsze prace przy scenie bez obawy uszkodzenia roślin. w środę 14 lipca ponowie spotkali się mieszkańcy Snowidzy, aby dokończyć zadaszenie sceny – zamontowano blachy. Pogoda nie była już tak słoneczna jak w sobotę i pod koniec prac strasznie się rozpadało. Zamontowany dach przeszedł więc pierwszą swoją próbę generalną – 13 osób, które się pod nim schroniło, nie znalazło żadnych przecieków.  Choć scena wymaga jeszcze wielu nakładów finansowych robi już niemałe wrażenie i zaczyna być obiektem zachwytu przejeżdżających przez wieś mieszkańców sąsiednich wsi i gmin. Przewodniczący Rady Sołeckiej Tadeusz Budziński dziękuje wszystkim wolontariuszom, którzy coraz liczniej wspierają budowę sceny oraz rolnikom i przedsiębiorcom, którzy użyczają do prac swój sprzęt i narzędzia oraz przekazują darowizny. Lista tych osób robi się coraz dłuższa, a że potrzeb jest jeszcze bardzo dużo – to czekamy na kolejnych ofiarodawców – nie tylko swojego czasu i umiejętności, ale i materiałów budowlanych, roślin do nasadzeń i funduszy niezbędnych do zakończenia dzieła. Bardzo cieszy nas fakt, że tak dużo zaczyna się dziać w naszej wsi i coraz więcej osób odczuwa potrzebę pracy na rzecz dobra wspólnego – przed nami jeszcze wiele pracy, więc zachęcamy kolejnych mieszkańców i tych młodych i tych starszych do udziału w naszym projekcie, który poza budową sceny ma w planach warsztaty wicia wieńca dożynkowego, kolejne akcje porządkowe miejsc użyteczności publicznej, nasadzenia wokół sceny oraz międzypokoleniową biesiadę  integracyjną w ramach podsumowania projektu.

Zobacz inne projekty