Tytuł projektu: Wiejscy seniorzy na topie
Wnioskodawca: Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej
Wartość projektu: 38 500,00 zł
Dofinansowanie: 38 500,00 zł
Zaproszenie do udziału „Wiejscy seniorzy na topie”
16/06/2014
Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej zaprasza seniorów z Gminy Mściwojów, którzy ukończyli 60 lat do udziału w projekcie „Wiejscy seniorzy na topie”. W ramach projektu w Snowidzy, Marcinowicach i Targoszynie powstaną Kluby Seniora, w których od czerwca do grudnia 2014r. odbywać się będą zajęcia edukacyjno-kulturalne i sportowo-rekreacyjne.
Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu aktywności społecznej i integracji wewnątrzpokoleniowej mieszkańców Gminy Mściwojów.
Wszystkich seniorów, zainteresowanych udziałem w zajęciach, prosimy o kontakt z Koordynatorem projektu – panią Gabrielą Męczyńską, kontakt pod numerem telefonu 76 872 87 18, lub 665 043 668.
Deklaracje uczestnictwa w projekcie dostępne będą na stronie internetowej Gminy Mściwojów, w Urzędzie Gminy w Mściwojowie oraz w szkołach w Snowidzy, Targoszynie i Marcinowicach.
W ramach projektu przewidziane są:
-Spotkanie inaugurujące projekt dla seniorów z gminy Mściwojów 26 czerwca br. o 14.00 w świetlicy wiejskiej w Snowidzy
-Warsztaty integracyjne – 14 -16 lipca br.
-Warsztaty kulinarne
-Lekcje regionalizmu
-Pogadanki profilaktyczne
-Zajęcia komputerowe
-Zajęcia sportowe
-Zajęcia teatralne
-Wyjazdy do teatru i muzeum
-Wigilia Pokoleń
Zajęcia będą odbywać się w Szkołach w Snowidzy, Marcinowicach i Targoszynie, w razie potrzeby będzie organizowany dojazd. Zapraszamy! Zapisy trwają do 23 czerwca br.
Projekt jest całkowicie BEZPŁATNY.
Nigdy nie jest za późno, by nadać swojemu życiu nowy sens!
Wiejscy Seniorzy na topie – Nigdy nie jest za późno, by nadać swojemu życiu nowy sens!
07/07/2014
Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej przy współpracy Gminy Mściwojów zorganizował w czwartek 26 czerwca br. w świetlicy wiejskiej w Snowidzy pierwsze od wielu lat spotkanie dla seniorów z terenu gminy. Spotkanie zainaugurowało projekt dla seniorów z gminy Mściwojów pn. „Wiejscy seniorzy na topie”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 w kwocie 38 500 zł. Celem projektu ma być aktywizacja oraz zapobieganie ryzyku wykluczenia społecznego osób starszych, powyżej 60 roku życia. W ramach projektu w Snowidzy, Marcinowicach i Targoszynie przy szkołach powstaną Kluby Seniora, w których odbywać się będą od czerwca do grudnia 2014r. bezpłatne zajęcia edukacyjno-kulturalne i sportowo-rekreacyjne. W spotkaniu uczestniczyło około 100 mieszkańców Gminy Mściwojów, z dużą przewagą seniorów powyżej 60 roku życia z Targoszyna, Marcinowic, Drzymałowic, Zimnika, Barycza, Godziszowej i Snowidzy. Ważnymi uczestnikami spotkania byli również uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy, którzy pod opieką pań Iwony Spurek-Majka oraz Zofii Kuliś przygotowały występy artystyczne dla seniorów. Na zaproszenie pomysłodawczyni i koordynatorki projektu pani Gabrieli Męczyńskiej odpowiedzieli również Wójt Gminy Mariusz Foryś, księża proboszczowie – Dariusz Pudełko ze Snowidzy oraz Stanisław Skrzypek z Targoszyna oraz członkowie Gminnego Koła Kombatantów z panią Prezes–Kazimierą Pokrzywa na czele, dyrektor Szkoły Podstawowej w Snowidzy – Wiesław Szymczyk, pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Iwona Jarosińska, pani Danuta Łękawa, a zarząd Stowarzyszenia Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej reprezentowały pani Prezes – Elżbieta Stachurska oraz Wiceprezes – Monika Duda-Jakubowicz.
Spotkanie dla tak dużej grupy seniorów było też dobrą okazją do rozpowszechnienia akcji edukacyjnej ostrzegającej tę specyficzną grupę, która na co dzień jest bardziej narażona na różnego rodzaju zagrożenia oszustwa i niebezpieczeństwo wyłudzeń. W związku z tym w trakcie spotkania została zorganizowana prelekcja w celu edukacji seniorów w tym zakresie, poprowadzona przez zaproszonych przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, pana podkom. Kordiana Mazuryka oraz dzielnicowego Gminy Mściwojów pana Pawła Mikuła. Seniorom zostały rozdane ulotki informujące o zagrożeniach oraz przedstawione wszystkie potencjalne zagrożenia i możliwości zabezpieczenia się przed takim ryzykiem. Ponieważ temat spotkał się z szerokim zainteresowaniem, planowane są jeszcze indywidualne spotkania w klubach Seniora z Policją na temat podnoszenia świadomości osób starszych w zakresie własnego bezpieczeństwa.
Podczas spotkania Pani Gabriela Męczyńska przedstawiła szczegółowo cele i harmonogram projektu, zapowiadając następne spotkania i zachęcając wszystkich seniorów do udziału w projekcie. Seniorzy przy pomocy pani Agnieszki Wegneris, odpowiedzialnej za obsługę administracyjną projektu, wypełnili deklarację uczestnictwa i ucieszyli się na proponowaną ofertę organizacji czasu wolnego. Na koniec pan Eugeniusz Pasek – umuzykalniony senior z Drzymałowic uprzyjemniał wszystkim paniom i panom spotkanie przygrywając na akordeonie znane piosenki biesiadne, które ze wzruszeniem podśpiewywały sobie nawet najstarsze dziewięćdziesięcioletnie seniorki Gminy Mściwojów. Spotkanie spotkało się z dużym uznaniem i pani Prezes Stowarzyszenia oraz koordynator projektu odebrały słowa podziękowania od Wójta, proboszcza oraz bezpośrednio od seniorów, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnego spotkania. Podziękowania składała tez pani Gabriela Męczyńska, przede wszystkim członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidzy, które na czele z panią przewodniczącą Niną Lis przygotowały spotkanie i upiekły przepyszne domowe ciasta. Podziękowanie za zaangażowanie i pyszne ciasta należą się również paniom Grażynie Miazga, Iwonie Stachera i Monice Duda-Jakubowicz – członkiniom stowarzyszenia oraz radnej z Niedaszowa – Dorocie Rajnert, a także paniom ze szkoły i dzieciom za piękne i wzruszające występy artystyczne oraz panom kierowcom z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach za bezpieczny transport.
Do udziału w projekcie zostali zaproszeni mieszkańcy Gminy Mściwojów: Seniorzy – po 60 –tym roku życia – 3 grupy po 20 osób, Dzieci i młodzież – 3 grupy z poszczególnych szkół po 10 osób oraz Panie działające w Kołach Gospodyń Wiejskich. W ramach projektu przewidziane są jeszcze warsztaty integracyjne – 14 -16 lipca br. – dwudniowe zajęcia grupowe z zakresu integracji i komunikacji w 3 grupach: Snowidza, Targoszyn, Marcinowice, zajęcia sportowe na Orliku, hali i boisku – gimnastyka, gry zespołowe i inne formy ruchu dostosowane do sprawności fizycznej seniorów, zajęcia komputerowe – podstawy obsługi urządzeń tj.: komputer, skaner, drukarka i internet – portale społecznościowe i skype, internetowe konta bankowe, zakupy w sieci itp. oraz obsługi telefonu komórkowego i aparatu cyfrowego. Od września rozpoczną się również lekcje regionalizmu – lekcje historii lokalnej i spisanie opowieści/życiorysów i wspomnień oraz konkurs literacki dla dzieci pn.„Przeżyć pięknie swoje życie”. Uczestnicy projektu pojadą również do teatru i muzeum oraz wezmą udział w zajęciach teatralnych, tak aby na bazie przygotowanego dla nich scenariusza podczas „Wigilii Pokoleń” wystąpić w międzypokoleniowych jasełkach. W planie są również pogadanki profilaktyczne o zdrowiu oraz warsztaty kulinarne – wspólne przygotowanie potraw wigilijnych na „Wigilię Pokoleń” w Marcinowicach i sama „Wigilia Pokoleń”, która będzie zarazem podsumowaniem projektu.
Najważniejsze rezultaty i efekty projektu to współpraca i integracja międzypokoleniowa oraz zaspokojenie potrzeb społecznych seniorów, ale także opracowanie Kroniki Projektu, druk albumu z bohaterami projektu, oraz kontynuacja spotkań integracyjnych i aktywny udział w życiu publicznym poprzez utworzenie w tych miejscowościach „Klubów seniora”. Pani Męczyńska do projektu zaprosiła również ważnych i strategicznych partnerów, którymi są: Gmina Mściwojów, Szkoła Podstawowa w Snowidzy, Szkoła Podstawowa w Targoszynie, Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach, Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidzy, Marcinowicach, Mściwojowie, Niedaszowie oraz w Targoszynie oraz Gminną Bibliotekę w Mściwojowie, Gminny Ośrodek Zdrowia w Mściwojowie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mściwojowie.
Integracja seniorów – pierwsze szkolenie za nami
21/07/2014
W ubiegłym tygodniu zakończyły się warsztaty z zakresu komunikacji i integracji dla seniorów z gminy Mściwojów, którzy uczestniczą w projekcie pn. „Wiejscy Seniorzy na topie” realizowanym przez Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej przy współpracy Gminy Mściwojów. Szkolenia odbyły się w trzech miejscowościach: Snowidzy, Targoszynie i w Marcinowicach. Celem warsztatów było przygotowanie seniorów do procesu budowania grupy, jaką mają docelowo stworzyć w formie „Klubu seniora” oraz wzajemna integracja i poprawa komunikacji interpersonalnej między nimi.
Dwudniowe szkolenia poprowadzili doświadczeni trenerzy Joanna i Łukasz Górowscy z Firmy Abryser z Brzegu, którzy z wykorzystaniem aktywizujących metod dydaktycznych, min.: relaksacyjnych ćwiczeń grupowych, oraz zabaw i gier symulacyjnych, dostarczyli uczestnikom wiedzę i umiejętności z zakresu skutecznego współdziałania w grupie.
Trenerzy szybko zdobyli sobie sympatię seniorów, którzy bardzo chętnie i aktywnie włączyli się we wszystkie ćwiczenia i zabawy. Zajęcia charakteryzowały się dużą przemiennością form, dzięki czemu każdy z uczestników łatwo mógł się zaangażować w warsztaty oraz poczuć się młodo, a chwilami jak dziecko- mówi Gabriela Męczyńska, koordynator projektu. Atmosfera szkolenia oraz zastosowane zabawne ćwiczenia pozwoliły na chwilę zapomnienia o swoich codziennych troskach i chorobach oraz wprawiły seniorów w bardzo dobry nastrój. Okazało się, że tematów do rozmów, wymiany wspomnień z młodzieńczych lat oraz marzeń na przyszłość było tak dużo, że panie po wielogodzinnym szkoleniu niechętnie poszły do domu. Wiele osób nie ukrywało rozczarowania, że warsztaty tak krótko trwały i za szybko się skończyły. Seniorom szczególnie przypadły do gustu tańce integracyjne oraz zabawy ruchowe, a zdrowa rywalizacja pomiędzy grupami w trakcie wykonywania dość trudnych zadań spowodowała wypieki na twarzy oraz niepohamowaną radość, szczególnie u zwycięzców – dodaje. Organizacja takich warsztatów okazała się trafionym pomysłem, ponieważ po tak mile spędzonych wspólnych chwilach seniorzy z niecierpliwością oczekują kolejnych wspólnych spotkań, które zostaną przeprowadzone tym razem w formie zajęć sportowych. Przypomnijmy, że na powyższe warsztaty oraz kolejne cykle spotkań i szkoleń stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 w kwocie 38 500 zł. W ramach projektu w Snowidzy, Marcinowicach i Targoszynie przy szkołach powstaną Kluby Seniora, w których odbywać się będą do grudnia 2014r. bezpłatne zajęcia edukacyjno-kulturalne i sportowo-rekreacyjne – informuje Pani Elżbieta Stachurska – Prezes Stowarzyszenia Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej.
Seniorzy i młodzież z gminy Mściwojów w teatrze
24/09/2014
W ubiegły weekend grupa 90 osób z gminy Mściwojów wzięła udział w ważnym wydarzeniu kulturalnym w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – Jubileuszu dyrektora Teatru. W ramach tzw. „20 sezonów Jacka Głomba” przez trzy dni odbywały się reżyserowane przez niego spektakle z udziałem zaprzyjaźnionych teatrów z innych miast. Seniorzy i młodzież z gminy Mściwojów, uczestniczący w projekcie pn. „Wiejscy Seniorzy na topie” realizowanym przez Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej mogła wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu dzięki wsparciu finansowemu z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 – informuje pani Gabriela Męczyńska, koordynator projektu. Mieszkańcy Gminy Mściwojów w sobotę obejrzeli niezwykłe widowisko na scenie na Nowym świecie, pt. “Kokolobolo czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata” w wykonaniu gwiazdorskiej obsady z Teatru Nowego z Łodzi, wśród których widownia dojrzała kilku aktorów znanych ze srebrnego ekranu. Ta profesjonalna obsada dała się również zauważyć w autentycznie odegranych scenach bijatyk, czy odtwarzanych chwilach zabawy i tańca, a nawet scenach śmierci. W spektaklu została odtworzona wielokulturowa atmosfera Łodzi sprzed wybuchu drugiej wojny światowej. Tekst wzbogaciły piosenki odwołujące się do folkloru wielonarodowych łódzkich przedmieść i podwórek. Sztuka była bardzo dynamiczna, oglądający mieli możliwość uśmiać się do łez, jak i wzruszyć widząc upadek i śmierć bohaterów. W niedzielę natomiast uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z dziełem Wiliama Szekspira – komedią pt. „Wesołe kumoszki z Windsoru”, która była jedynym dziełem dramatopisarza osadzonym dokładnie w czasie i miejscu, w których żył autor. Reżyserem tego spektaklu, w wykonaniu aktorów z Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp., również jest pan Jacek Głomb. Głównym bohaterem sztuki był rubaszny szlachcic Sir John Falstaff, który postanowił uwieść równocześnie dwie zamężne mieszczki – panią Page i panią Ford, które odkrywając jego plany postanowiły się szybko zemścić. Tytułowe bohaterki, wprowadzają go w szereg kłopotów i śmiesznych acz bolesnych dla niego sytuacji. Organizacja takich wyjazdów okazała się trafionym pomysłem, ponieważ po tak mile spędzonych wspólnych chwilach seniorzy i młodzież z niecierpliwością oczekują kolejnych wspólnych spotkań, a przed nimi jeszcze wyjazdy do kina, muzeum i teatru we Wrocławiu. Przypomnijmy, że na realizację tylu oczekiwanych przez seniorów wydarzeń stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 w kwocie 38 500 zł. Ponadto w ramach projektu w Snowidzy, Marcinowicach i Targoszynie przy szkołach powstaną Kluby Seniora, w których odbywać się będą do grudnia 2014r. bezpłatne zajęcia edukacyjno-kulturalne i sportowo-rekreacyjne – informuje Pani Elżbieta Stachurska – Prezes Stowarzyszenia Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej.
Sprawni i nowocześni seniorzy w gminie Mściwojów
04/10/2014
Od września uczestnicy projektu pn. „Wiejscy Seniorzy na topie” realizowanym przez Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej przy współpracy Gminy Mściwojów systematycznie uczestniczą w zajęciach sportowych i warsztatach komputerowych. Seniorzy chętnie zasiadają przed monitor komputera, aby małymi kroczkami poznawać nowinki elektroniczne i tajniki Internetu.
Wiedzę tę przekazują im wolontariusze Stowarzyszenia – pan Wiesław Szymczyk w Snowidzy, a seniorom z Targoszyna, Drzymałowic i Marcinowic – pani Beata Adamska. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny i lęk przed sprzętem i obawą, że coś się zepsuje, szybko minął i uczestnicy coraz sprawniej posługują się myszką i klawiaturą. Równolegle z zajęciami komputerowymi prowadzone są zajęcia sportowe na Orliku w Snowidzy oraz na Hali sportowej w Marcinowicach. Animatorzy – wolontariusze tych zajęć – panowie Tomasz Siczek i Maciej Szałęga w Snowidzy oraz pani Alina Niedziela w Marcinowicach, przygotowują zawsze ambitne zestawy ćwiczeń rozciągających, aby po dobrej rozgrzewce seniorzy bezpiecznie mogli uczestniczyć w grach zespołowych, wśród których hitem okazała się gra w unihokeja, czy też pamiętana z dzieciństwa gra w dwa ognie. Okazuje się, że czasami podeszły wiek nie zabija w seniorach ducha rywalizacji oraz nie przeszkadza im być sprawnym i sprytnym. Wspólnie spędzone chwile zabawy podczas zajęć sportowych przysparzają paniom wiele radości i sentymentalnych wspomnień z dzieciństwa i młodości – zauważa koordynator projektu Gabriela Męczyńska.
Na przełomie września i października uczestnicy projektu – seniorzy i dzieci brali jeszcze udział w wyjeździe do kina na piękny film religijny „Ziemia Maryi” oraz w spektaklu „Kopciuszek”. Wyjazd do Kina Helios w Legnicy był dla seniorów wielkim przeżyciem i niezapomnianą chwilą, tym bardziej, że większość z nich po raz pierwszy była w kinie oraz w galerii. Zachwycone były również dzieci, które odwiedziły Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, gdzie trafiły na prapremierę spektaklu, po której mogli porozmawiać z reżyserem i aktorami. Przed nami jeszcze wspólne lekcje regionalizmu – lekcje historii lokalnej oraz spisanie opowieści/życiorysów i wspomnień, a także konkurs literacki dla dzieci i młodzieży pn.„Przeżyć pięknie swoje życie”, a w listopadzie i grudniu przygotowania do Wigilii Pokoleń i wspólnego występu jasełkowego – dodaje pani prezes stowarzyszenia Elżbieta Stachurska.
Przypomnijmy, że na powyższe warsztaty oraz kolejne cykle spotkań i szkoleń stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 w kwocie 38 500 zł.
Seniorzy zwiedzili wrocławskie muzea i zoo
28/11/2014
Po raz kolejny uczestnicy projektu pn. „Wiejscy Seniorzy na topie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej przy współpracy Gminy Mściwojów, mieli możliwość wziąć udział w organizowanym dla nich wyjeździe. Tym razem seniorzy z gminy Mściwojów pojechali do Wrocławia, aby zwiedzić zachowane zabytki sztuki śląskiej w Muzeum Narodowym oraz zobaczyć słynną Panoramę Racławicką, którą wielu z nich zobaczyło po raz pierwszy. Podczas zwiedzania stałych wystaw w Muzeum Narodowym mieliśmy możliwość zobaczenia „na żywo” czasowej wystawy części słynnego skarbu średzkiego, odzyskanego z rąk prywatnych i nigdy wcześniej niepokazywanych elementów, a były to: dwa oryginalne fragmenty korony, które po konserwacji zostaną włączone do zrekonstruowanej korony. Trzeci nowo prezentowany zabytek to pierścień z perłą, opatrzony nierozszyfrowaną jak dotąd inskrypcją, powstały na początku XIII w. Skarby te zostały odnalezione przez służby śledcze w 2005 r. i do czasu zakończenia procedur sądowych i konserwatorskich nie mogły być prezentowane publicznie. Jednak największe wrażenie zrobiły na uczestnikach wyjazdu wielkie malowidła Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami wojsk powstańczych z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi z 4 kwietnia 1794. Olbrzymie malowidło powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy. Uroczyste otwarcie Panoramy Racławickiej w Parku Stryjskim we Lwowie nastąpiło 5 czerwca 1894 – w setną rocznicę słynnej bitwy. Po II wojnie światowej, w 1946 roku malowidło wraz z częścią zbiorów Ossolineum trafiło do Wrocławia, a po jego konserwacji 14 czerwca 1985 roku udostępniono Panoramę Racławicką do zwiedzania. Ogromna atrakcja starego Lwowa stała się również główną atrakcją Wrocławia, ponieważ to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Wykorzystując okazję pobytu we Wrocławiu i dużo wolnego czasu, jakim szczególnie dysonują seniorzy, na ich prośbę koordynator projektu Gabriela Męczyńska – wzbogaciła program wyjazdu o jeszcze jedną atrakcję. Seniorzy mieli niebywałą okazję odwiedzić nowo otwarte Afrykarium we wrocławskim ZOO, gdzie można było zobaczyć faunę i florę Czarnego Lądu, szczególnie kotiki afrykańskie i pingwiny, hipopotama, krowy morskie, jelonki dikdiki wielkości królika oraz wiele gatunków egzotycznych kolorowych rybek. Największym przeżyciem był oczywiście spacer w tunelu (tzw. Kanale Mozambickim), gdzie przepływały tuż obok nas, za szybą: rekiny, płaszczki, żółwie i inne morskie stworzenia. Chwile radości z bliskości tych zwierząt, szczególnie rekinów i płaszczek oglądanych tylko na filmach przyrodniczych w TV, nie miały końca. Błysk w oczach seniorów, uśmiech na ich buzi i ogólna beztroska, potwierdziły znane powiedzenie, że w każdym z nas jest nadal dziecko, nawet jak ma się skończone 75 lat. Mimo zmęczenia całodziennym pobytem w mieście oraz przejściem pewnie kilkunastu dobrych kilometrów w poszczególnych miejscach, nikt nie żałował udziału w wyjeździe. Przeciwnie – jak zauważa pani Prezes Stowarzyszenia – Elżbieta Stachurska – uczestnicy projektu z niecierpliwością oczekują kolejnych atrakcji, spotkań i tak miłych chwil spędzonych w swoim gronie, jak podczas wyprawy do Wrocławia. Przypomnijmy, że na powyższy wyjazd stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 w kwocie 38 500 zł.