Sołectwa podziękowały za plony

Inne aktualności

Dożynki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. Święto to przypomina, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika chleb trafia codziennie na stoły w naszych domach. To czas wdzięczności za zbiory, podziękowań dla rolników ale również  czas odpoczynku i dobrej zabawy. Nie inaczej było też na dożynkach wiejskich w sołectwach z terenu gminy Mściwojów. Wspólna modlitwa, święcenie wieńców, kolorowe korowody, śpiew, muzyka, taniec, konkursy i biesiady towarzyszyły mieszkańcom wsi Grzegorzów, Siekierzyce i Snowidza, którzy w minionych dniach zorganizowali na terenie swych miejscowości uroczystości święta plonów.

Cykl imprez dożynkowych na terenie gminy Mściwojów rozpoczęli  mieszkańcy Grzegorzowa, którzy  spotkali się 18 sierpnia br., aby wraz z przyjaciółmi, rodziną i przyjezdnymi gośćmi podziękować za tegoroczne plony. Starostowie dożynek: Genowefa Suchecka oraz Stanisław Mackiewicz, podzielili chleb z tegorocznych zbiorów wśród licznie zgromadzonych. Na uroczystości nie zabrakło przysmaków przygotowanych przez lokalne gospodynie. Nie obyło się również bez doskonałej zabawy, loterii i konkursów. Liczne potyczki sportowe dostarczały wiele radości i dużych emocji zarówno najmłodszym jak i najstarszym uczestnikom. Wszystkie konkurencje były oczywiście nagradzane zarówno brawami jak też nagrodami rzeczowymi.

W dniu 25 sierpnia br. całoroczny trud pracy rolników ukoronowali mieszkańcy Siekierzyc. Dożynkowe uroczystości rozpoczęła polowa msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. Starostowie tegorocznego święta, którymi byli Pani Eugenia Pasek Sołtys wsi Siekierzyce oraz Pan Piotr Zaraś Zastępca Prezesa RSP Siekierzyce, złożyli na ołtarzu dożynkowy chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Po mszy świętej mieszkańcy oraz zaproszeni goście spotkali się, aby wspólnie świętować ten tak ważny dla każdego mieszkańca wsi dzień. Nie zabrakło suto zastawionego stołu oraz atrakcji dla najmłodszych mieszkańców wsi.

Następnego dnia, tj. w niedzielę 26 sierpnia spotkali się mieszkańcy Snowidzy, którzy po mszy świętej w barwnej atmosferze na boisku sportowym świętowali rolnicze święto. Tegorocznymi starostami dożynek wsi Snowidza byli Pani Violetta Redlica oraz Krzysztof Opora. Snowidza powitała przybyłych gości barwnymi straganami, ludowymi przyśpiewkami oraz występami dzieci ze szkoły podstawowej.

Uroczystości dożynkowe w poszczególnych wsiach kończyły oczywiście zabawy na świeżym powietrzu, które trwały do późnych godzin nocnych.

Wójt Gminy Mariusz Foryś oraz Przewodnicząca Rady Gminy Gabriela Męczyńska serdecznie dziękują za zaproszenie i możliwość udziału w tych tak ważnych dla nas wszystkich uroczystościach.

Menu