Uroczystość upamiętniająca 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Inne aktualności

Dnia 11 listopada br. na Świetlicy Wiejskiej w Snowidzy  odbyła się Uroczystość upamiętniająca 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, połączona z Balem Seniora. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej, Klub Seniora ze Snowidzy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Snowidzy. W uroczystości udział wzięli przede wszystkim najstarsi mieszkańcy Gminy Mściwojów, dzieci, młodzież oraz zaproszeni goście: Robert Kropiwnicki – Poseł na Sejm RP, Mariusz Foryś – Wójt Gminy Mściwojów, Piotr Pieniążek – Członek Zarządu Powiatu Jaworskiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Targoszynie, Dariusz Brzyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Snowidzy, ks. Dariusz Pudełko – Proboszcz Parafii ze Snowidzy, Henryk Adamus – Sołtys Snowidzy, prof. płk. Mieczysław Struś, Krzysztof Kowalczyk – Członek Zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego i koordynator Programu Działaj Lokalnie, lokalni przedsiębiorcy/ seniorzy: Danuta Łękawa i Eugeniusz Cukrowicz.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego zaśpiewania Hymnu Polski, które rozpoczął płk. Mieczysław Struś. Głos zabrali: Gabriela Męczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy, Monika Duda-Jakubowicz – Wiceprezes Stowarzyszenia Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej, Mariusz Foryś – Wójt Gminy Mściwojów, ks. Dariusz Pudełko – Proboszcz ze Snowidzy oraz  Robert Kropiwnicki – Poseł na Sejm RP . Uroczyste obchody uświetnione były poprzez bardzo ciekawy występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy, pod opieką nauczycielek: Beaty Mazur-Makuch i Joanny Kawczyńskiej. Ponadto zebrani mogli obejrzeć występ „Męskiego Chóru Dnia Jednego” z Prochowic oraz  Recital gitarowy w wykonaniu Oskara Wawrzynowicza i Magdaleny Frankowskiej.

Dzięki temu spotkaniu Seniorzy z Gminy Mściwojów mogli w uroczysty i podniosły sposób uczcić tak ważne wydarzenie jakim jest 99 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozmowy, wspomnienia to tylko część tego niezwykłego spotkania. Bowiem po części oficjalnej rozpoczęto Bal Seniora „Mściwojowską senioradę”. Biesiada ta połączona była z różnego rodzaju zabawami i tańcami integracyjnymi przy dźwiękach zespołu „Jutro” z Legnicy. Miło było popatrzeć jak 60-latkowie, 70-latkowie i 80-latkowie wywijają na parkiecie. Wśród uczestników znaleźli się też 90-latkowie, w związku z czy zrobiono licytacje na pesele i pięcioro najstarszych uczestników nagrodzono słodkim upominkiem od Wójta. A byli to: pani Józefa Zimroz z Barycza oraz pani Zofia Biadała z Grzegorzowa, które już na początku przyszłego roku skończą 91 lat, natomiast pan Czesław Kędzior z Targoszyna 91 lat skończy dopiero w czerwcu przyszłego roku.  Ponadto na Sali były dwie panie urodzone 1930 roku: pani Zofia Nowakowska z Zimnika oraz pani Zofia Sadłowska ze Snowidzy. Oprócz tańców seniorzy mieli jeszcze dodatkowe atrakcje muzyczne w wykonaniu dwóch wodzirejów: pana Płk. Mieczysława Strusia oraz pana Eugeniusza Paska z Drzymałowic, którzy pieśniami patriotycznymi i biesiadnymi umilali czas w przerwach orkiestry.

Organizatorzy – panie z Klubu Seniora w Snowidzy oraz Zarząd Stowarzyszenia Ekomuzuem Wsi Dolnośląskiej pragną serdecznie podziękować wszystkim za wsparcie tej uroczystości, szczególnie Wójtowi Gminy Mściwojów Mariuszowi Forysiowi za dofinansowanie tego wydarzenia ze środków budżetu gminy. Największe podziękowania należą się  paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidzy za pomoc w organizacji przedsięwzięcia i okazaną życzliwość, oraz tradycyjnie za przygotowanie pysznego jedzenia.  Dziękujemy również mieszkankom Luboradza, Targoszyna, Godziszowej i Snowidzy za podarowanie ciast na tę uroczystość. Podziękowania należą się również panu Wiesławowi Szymczykowi, który wsparł uroczystość finansowo, oraz panu Piotrowi Olchówka, który podarował kapustę na gołąbki.

Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym dla seniorów w ramach tych projektów ma być Wigilia Pokoleń połączona z Koncertem Bożonarodzeniowym w Targoszynie, na które już dziś zapraszamy najstarszych mieszkańców naszej Gminy.

Wydarzenie sfinansowane zostało z środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Kaczawskiego poprzez realizację projektu „Radosna jesień życia” przez Klub Seniora w Snowidzy  i Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej oraz ze  środków budżetowych Gminy Mściwojów.

Menu